Fundamenty budynków z płyty warstwowej - jak powstają i jaka jest rola fundamentów?

Jak wskazuje sama nazwa, fundament ma być podstawą budynku. W pewien sposób podtrzymuje on całość, przejmując na siebie jej ciężar i chroniąc ją od zapadania się w glebie. Wszystkie fundamenty powinny charakteryzować się wyjątkową trwałością, od której będzie zależało bezpieczeństwo użytkowników nieruchomości. Każdy budynek potrzebuje indywidualnie opracowanego fundamentu dobranego do ciężaru, jaki mają wszystkie płyty ścienne i płyty dachowe tworzące dom.

Wszelkie fundamenty budynków z płyty warstwowej powinny być dostosowane do ich ciężkości i wielkości, ale też do ziemi, na jakiej będą wznoszone. Jeśli zależy nam jedynie na małej nieruchomości wykonanej z blachy ocynkowanej takiej, jak garaż, wiata czy niewielki warsztat, to fundamenty mogą być najprostsze i istnieje możliwość ich samodzielnego wykonania. Natomiast im większy i poważniejszy będzie budynek, tym trwalszy musi być fundament.

Jeśli do budowy nieruchomości posłużyła nam betonowa płyta warstwowa, a nieruchomość ma spory metraż, to niezbędny będzie wysokiej jakości fundament. Powstaje on po idealnym ubiciu i wyrównaniu ziemi i naniesieniu na nią żwiru bądź tłucznia. Następnie można postępować w zależności od posiadanych funduszy i od potrzeby zawartej w projekcie budynku.

Jedną z opcji, z których można skorzystać stawiając fundament jest płyta warstwowa. Pozwala ona na całościowe osadzenie domu, więc nawet osiadając, budynek będzie to robił równomiernie. Przy lekkich nieruchomościach sięga się po fundamenty słupowe. Popularnie wykorzystywana jest też ława fundamentowa, którą wylewa się podczas budowy, a następnie z reguły deskuje. Każdy typ fundamentu jest wytrzymały, lecz tylko, jeśli dobierzemy go do indywidualnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.