Płyty warstwowe jako podstawowy budulec w budownictwie lekkim.

Dziś na szeroką skalę stosuje się w budownictwie płyty warstwowe. Szczególnie znajdują one zastosowanie w budownictwie lekkim. Ta dziedzina budownictwa to przede wszystkim wszelkiego rodzaju hale produkcyjne, magazyny, ale i obiekty sportowe czy też hale targowe. Takich konstrukcji jest w Polsce coraz więcej. Dla inwestorów liczy się bowiem czas realizacji inwestycji oraz jej koszty. A przy konstrukcjach stalowych budowle powstają w bardzo krótkim czasie i są one znacznie tańsze niż budynki tradycyjne. Montaż hal z konstrukcji stalowych odbywa się w krótkim czasie.

Płyta warstwowa to przede wszystkim rdzeń stanowiący jej wnętrze. Rdzeń może być z wełny mineralnej, styropianu albo poliuretanu. Dzięki temu cechą najważniejszą płyty jest jej świetna izolacja cieplna oraz akustyczna. Płyty warstwowe produkuje się obecnie w szerokiej gamie kolorystycznej. Również gama profili jest bardzo szeroka, dzięki czemu powstają naprawdę ciekawe architektonicznie budynki. Hale z płyt i ogólnie wykorzystanie konstrukcji stalowych w budownictwie pozwala na szybki rozwój budownictwa w Polsce. Stosuje się przy tym najnowsze technologie oraz wyjątkowe rozwiązania architektoniczne.

Rodzaj rdzenia w płycie decyduje o tym, z jaką płytą mamy do czynienia. Najtańsze są płyty warstwowe ze styropianem. Płyty te posiadają bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne. Do najdroższych płyt należą te z rdzeniem z wełny mineralnej. Cechuje je ognioodporność oraz świetna izolacja cieplna i akustyczna. Rdzeń z poliuretanu z kolei zapewnić może jedną z lepszych izolacji cieplnych. Jeśli chodzi o wykorzystanie płyt to dzielimy je na: dachowe, ścienne oraz specjalistyczne. Płyty dachowe łączy się za pomocą zamka albo zakładki, zaś płyty ścienne łączy się poprzez przeciwstawne zamki.