Firany na okna - jak je wybierać i jak upinać, by wyglądały ładnie?

Choć niektórzy próbują zastępować je ładnymi roletami czy żaluzjami, to w rzeczywistości firanki są jednymi z podstawowych dodatków w mieszkaniu. Z powodzeniem można nimi zdobić każde okno, bez względu na pomieszczenie, w którym się znajduje. Użycie konkretnych firan zależy od gustu i aranżacji, którą mają one uzupełniać. Sam kształt może być różny. Najczęściej spotykamy firany prostokątne. Dostępne są również dekoracje w kształcie kwadratowym, które zwykle są dość krótsze. Popularność zyskują również te przypominające trapez. Są one szczególnie atrakcyjne, ponieważ elegancko rozszerzają się u dołu.

Ważne jest, żeby firanki były dostosowane do okien. Tylko wtedy uzyskamy efekt, którego oczekujemy. Trzeba dobrać je pod względem wielkości i kształtu. Najczęściej okna producent niewiele się od siebie różnią, lecz odmienna może być ich wielkość i kształt. Czasem dobór firan zależy także od tego, w jaki sposób otwierają się okna. Liczy się tkanina, z której wykonano firany.

Do produkcji najczęściej wykorzystuje się taftę, żakard, woal, organzę. Występujące między nimi różnice są widoczne w pielęgnacji oraz w stopniu przepuszczalności światła. Żakard nie mnie się i zaraz po praniu można zawiesić firany bez obaw, że się pogniotą. Woal lekko przepuszcza światło, choć nie jest przejrzysty. Dobrze jest prać go ręcznie. Natomiast organza świetnie prześwituje, więc można ją wspaniale łączyć w komplety i stosować w postaci kilkuwarstwowej. Tafta jest niezastąpiona w luksusowych wnętrzach. Dzięki niebywałemu składowi, jest na tyle sztywna, by dostojnie prezentować się na oknie. W dodatku, zapewnia niesamowity efekt wizualny, gdyż odbijające się w niej światło daje inny kolor firany w zależności od kąta padania promienia. Istotny jest też sposób upięcia. Ozdoby takie, jak lambrekiny, kokardy, klamry upinają firanę nadając jej u dołu oryginalnego kształtu. Można je też uatrakcyjnić spinkami do firan w postaci owadów czy kwiatów.