Ekologiczne szambo i zasada jego działania - dlaczego warto mieć takie szambo na wsi?

Choć Polska ciągle się jeszcze rozwija, wciąż pozostaje na mapie sporo terenów nieobjętych miejską siecią kanalizacyjną. W takich sytuacjach konieczne jest założenie szamba. W ostatnim czasie powstało wiele firm zajmujących się wykonywaniem ekologicznych szamb i takie właśnie warto wybierać, jeśli mieszkamy na wsi i nie mamy innej możliwości odprowadzania ścieków.

Ekologiczne szambo ma sporo zalet. Przede wszystkim jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, ze względu na fakt, że znajdują się w szczelnych zbiornikach. Przez to nieczystości nie wydostają się do wód gruntowych i nie powodują zanieczyszczeń. Ekologiczne szambo to również takie szambo, którego zbiornik jest odporny na korozję. Ponieważ nie korodują, nie wchodzą także w żadne reakcje chemiczne z otoczeniem.

Zasada działania takiego szamba jest bardzo prosta. Można powiedzieć, że jest to przydomowa, prywatna kanalizacja, odprowadzająca wszelkie nieczystości do bezpiecznego zbiornika znajdującego się w bezpiecznej odległości od domu, wód gruntowych i pobliskich działek naszych sąsiadów. W zależności od tego, jaką pojemność ma nasz zbiornik, należy co jakiś czas go opróżniać.

Wbrew pozorom, nie jest to kosztowne rozwiązanie. Co prawda kosztuje sporo przy samej instalacji wodnej i zakupie poszczególnych jej elementów, takich jak hydrofor, ale później interesują nas tylko koszty wywozu nieczystości, którymi zajmują się specjalne firmy. Często, ze względu na swoje zalety ekologiczne szambo jest porównywane do przydomowych oczyszczalni ścieków, choć zasada działania jest inna.