Czy moda na drewniane okiennice powraca?

Ostatnimi czasy w Polsce zaobserwować możemy duży rozwój branży budowlanej, szczególnie mieszkaniowej. Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe osiedla mieszkaniowe z rozbudowaną bazą handlowo-usługową, a także hotele, pensjonaty. Budują się też kolejne domy jednorodzinne, łączone w całe kompleksy, bądź stawiane na prywatnych działkach.

Budowa domu jednorodzinnego to niezwykle kosztowna inwestycja, która, oprócz ogromnych nakładów finansowych, wymaga także podejmowania wielu niezwykle ważnych decyzji, których wpływ na przyszły komfort mieszkania jest niebagatelny. Kwestie do natychmiastowego rozstrzygnięcia pojawiają się już na etapie projektowania domu i kończą się właściwie dopiero wtedy, kiedy dom zostanie umeblowany.

Każda kobieta chce, aby jej dom - nie tylko wewnątrz, lecz także na zewnątrz wzbudzał zachwyt. Coraz częściej więc właściciele domów jednorodzinnych odchodzą od tradycyjnych, uniwersalnych projektów budynków, na rzecz takich, które rozmiarami bądź wyglądem wyróżniać się będą na tle innych.

Chęć posiadania przyciągającego uwagę domu, skłania do poszukiwanie oryginalnych rozwiązań architektonicznych, wśród których największym hitem ostatnich lat stają się okiennice. Kiedyś służyły one przede wszystkim do zabezpieczania okien - zarówno przed złodziejami, jak i przed słońcem. Później wyparte zostały przez - coraz bardziej popularne - żaluzje i rolety.

Dziś coraz więcej osób chętnie decyduje się na instalację okiennic w oknach, przy czym w większym stopniu stają się one dekoracją niż faktycznym zabezpieczeniem okien. Jednokolorowe, drewniane czy wielobarwne, z ciekawymi motywami - okiennice stają się znowu modne.

Producenci okiennic proponują swoim klientom zarówno okiennice zabezpieczające, jak i te dekoracyjne, atrapy. Te pierwsze są jedno-, dwu- lub wieloskrzydłowe, wykonane z drewna lub plastiku. Możliwość indywidualnego dobierania kolorów, rozmiarów i kształtów do okien w naszym domu, jest gwarancją, że każdy klient znajdzie takie okiennice, które idealnie komponować się będą z oknami, tworząc oryginalną całość.

Tego typu okiennice zabezpieczać mogą przed słońcem i hałasem, co jest szczególnie istotne w tych wszystkich domach, które są usytuowane w pobliżu ruchliwych tras. Pozwalają chronić przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów oraz przed złodziejami, którzy często wykorzystują naszą nieuwagę, kiedy zostawimy otwarte okno. Okiennice chronić mogą także przed wybiciem szyb.

Dodatkowo mają właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że zapobiegają uciekaniu ciepła przez okna, a jednocześnie zapobiegają nagrzewaniu się budynku w upalne dni. Te wszystkie właściwości nie dotyczą natomiast okiennic ozdobnych. Służą one bowiem jedynie do dekoracji budynku, nie da się ich więc zamykać i otwierać, gdyż są na stałe przytwierdzone do ściany budynku.

Okiennice ozdobne wykonuje się z tworzyw sztucznych, które imitują drewno. Także i w tym przypadku kolor, kształt i rozmiar okiennic możemy dopasować do indywidualnych potrzeb.

Okiennice stanowią więc ciekawe rozwiązanie dekoracyjne, które sprawia, że nasz dom zyskuje oryginalny wygląd. Coraz częściej domy z okiennicami można spotkać nie tylko na wsiach, w skansenach i na pocztówkach z dawnych lat - okiennice znów stają się modne. Ich ozdobne walory doceniają już nie tylko właściciele domów prywatnych, bo okiennice zdobią już także okna hoteli i pensjonatów.