Mury ogrodzeniowe, płot czy siatka - wybieramy ogrodzenie

Kupując działkę, na której zamierzamy zbudować dom, pierwszą czynnością, jaką wykonujemy jest jej ogrodzenie. Służy to wytyczeniu granic naszej działki i jest szczególnie potrzebne, jeśli nasz teren jest częścią większego kompleksu. Do ogradzania na tym etapie używamy zazwyczaj siatki, która jest tania i łatwa w zastosowaniu.

Takie ogrodzenie jest jednak rozwiązaniem tymczasowym - siatka w żaden sposób nie osłania działki, ani też nie ochrania domu przed włamaniem. Dlatego też, czym prędzej warto pomyśleć o bardziej bezpiecznym ogrodzeniu.

Zazwyczaj właściciele działek zaczynają myśleć o bardziej solidnym ogrodzeniu dopiero wtedy, gdy wszelkie prace przy budowie domu zostaną ukończone, a wnętrza umeblowane. Sama bowiem budowa domu pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy. Wymaga też ciągłego podejmowania rozmaitych decyzji.

Nie inaczej jest w przypadku wyboru odpowiedniego typu ogrodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które mogą być wykorzystane do stawiania ogrodzeń - podjęcie ostatecznej decyzji jest więc nie lada wyzwaniem.

Wybór materiałów ogrodzeniowych zależy w dużym stopniu od tego, jakie zadania ogrodzenie na działce ma spełniać. Jeśli oprócz wyznaczania granic, ma także osłaniać przed spojrzeniami ciekawskich, dobrze jest postawić na ogrodzenie murowane bądź wysokie płoty. Ochronę przed ewentualnym włamaniem zwiększą natomiast ogrodzenia z przęseł metalowych, zakończone grotami.

Na ogół to właśnie ogrodzenia metalowe uważane są także za najbardziej dekoracyjne. Tymczasem okazuje się, że równie dobrze mogą prezentować się mury ogrodzeniowe, tworząc oryginalną kompozycję.

Hasło „mury ogrodzeniowe” przywodzi nam najczęściej na myśl obronne twierdze, obwarowane wysokimi murami z kamienia, o topornym, jednolitym wyglądzie. Nowsze rozwiązania pozwalają nam odrzucić dotychczasowe skojarzenia. Ozdobne kamienie, klinkier oraz cegła znakomicie komponują się z budynkami, które mają otaczać, tworzą też ciekawą ramę dla pięknych ogrodów.

Takie ogrodznia są solidne i trwałe, lecz także dość kosztowne. Wymagają również solidnych betonowych fundamentów, czasem także ułożenia warstwy izolacyjnej, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci.

Mury pozwalają na dużą swobodę przy aranżacji ogrodzenia. Z kamienia, cegły czy klinkieru może być zbudowane bądź to całe ogrodzenie, bądź też tylko jego część. W tym drugim przypadku mury stanowią tylko filary, pomiędzy którymi umieszczone są przęsła metalowe lub drewniane panele.

Właściciele, którzy stawiaja na oryginalność muszą pamiętać, że wpływ na wygląd ogrodzenia ma nie tylko materiał, lecz także sposób jego ułożenia. Dotyczy to przede wszystkim ogrodzeń murowanych.

Wśród stosowanych technik, jednym z bardziej popularnych typów jest tak zwany „mur dziki”, który układa się z nieobrobionych kamieni. Mają one różne rozmiary i kształty, dzięki czemu powstaje ciekawa kompozycja, w której większe kamienie o nieregularnych liniach przetykane są mniejszymi, zapełniającymi luki.

Warto poważnie podejść do kwestii odpowiedniego ogrodzenia - to od niego bowiem zależy nie tylko ogólny wygląd działki, lecz także bezpieczeństwo i swoboda przebywania na niej.