Projekty domów - jak je wybierać by zyskać ten jedyny, wymarzony dom?

Budowa własnego domu to ogromny przełom w życiu każdego człowieka. To również inwestycja na wiele lat, często związana z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu hipotecznego. Nic więc dziwnego, że osoby, które decydują się na wybudowanie własnego domu poświęcają tak wiele czasu na wertowanie katalogów z projektami domów. Wybór spośród nich jednego, jedynego, który będzie spełnieniem naszych marzeń z pewnością nie jest prosty.

Projekty domów dostępne w katalogach różnych firm różnią się między sobą pod wieloma względami, nie powinniśmy mieć więc większych trudności ze znalezieniem takiego, który będzie odpowiadał wymaganiom. Warto zdawać sobie sprawę, że zamawiając gotowy projekt mamy możliwość ingerowania w jego detale, tak by dostosować go do swoich potrzeb i upodobań. Wiąże się to z dodatkową opłatą, ale nie zmienia faktu, że gotowe projekty domów są tańsze od indywidualnych.

Oprócz walorów wizualnych projektu powinniśmy zwracać uwagę również na jego walory praktyczne oraz szereg wymagań technicznych i prawnych, które powinien spełniać nasz projekt. Praktyczne kryteria wyboru projektu dotyczą przede wszystkim jego powierzchni. Pamiętaj o tym, że dom musi być na tyle duży, by zapewniał komfortowe warunki wszystkim domownikom, a jednocześnie na tyle mały, by jego utrzymanie nie było dla Ciebie zbyt dużym problemem.

Budując własny dom musisz przestrzegać także przepisów prawa budowlanego, które dotyczą chociażby położenia linii zabudowy. Zanim zdecydujesz się na konkretne projekty domów jednorodzinnych, sprawdź, które z nich można wybudować na Twojej działce z zachowaniem wszelkich przepisów.