Rolety rzymskie stają się coraz powszechniejszym towarem w zdobnictwie okiennym

Czy słyszałaś o czymś takim jak rolety rzymskie? Te ozdoby okienne przypominają firanki, właściwie to je zastępują. Rolety rzymskie to taki mix tradycyjnych rolet wewnętrznych oraz firanek. W porównaniu do tych pierwszych różnica tkwi w tym, że tkanina nie jest zwijana sznureczkiem na wałek, lecz składana w charakterystyczny sposób. Dzięki takiej konstrukcji rolety rzymskie zastępują znane i stosowane od wieków firanki.

Ozdoby tego rodzaju wykonuje się z różnych tkanin: lejących się żakardów, cienkich tkanin używanych zwykle do wyrobu firanek, ciężkiego atłasu, zamszu, a nawet aksamitu. Jeśli zastosujemy cięższe materiały, rolety rzymskie bardziej będą przypominać zasłony niż tradycyjne firanki.

W zależności od wybranego mechanizmu materiał może ulegać bądź nie całkowitemu rozprostowaniu. Wynika to użycia fantazyjnych udrapowań, które utrzymują się na płótnie także po rozłożeniu. Właśnie te udrapowania oraz możliwość wykorzystania wielobarwnych materiałów, wytłaczanych oraz malowanych wzorów sprawiają, że rolety rzymskie charakteryzują się dużymi walorami dekoracyjnymi, są idealną ozdobą do pokoju czy sypialni.

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalną ozdobą okienną i ścienną (poza otworami okiennymi można zasłaniać nimi całe ściany) - nadają się do pomieszczeń urządzonych niemal w każdym stylu: nowoczesnym, ascetycznym, klasycznym.

Rolety rzymskie sprawdzają się także w tych pomieszczeniach, w których brakuje miejsca do zamontowania tradycyjnych zasłon.