Żaluzje można spotkać w bardzo wielu mieszkaniach i pomieszczeniach biurowych

Zimą i latem, we dnie i w nocy - żaluzje przydają się przy różnych okazjach. Niektórym z nas przeszkadza zbyt ostre światło słoneczne, które poraża wzrok, uniemożliwia pracę przy komputerze czy np. przygotowywanie obiadu, krojenie warzyw. Innym z kolei doskwierają lampy uliczne, oświetlenie bilbordów oraz światło ulicznych ekranów i telebimów. W takich sytuacjach też przydają się żaluzje, które zastopują dopływ światła z zewnątrz i pozwolą zasnąć.

Latem żaluzje pozwolą stworzyć cień w pomieszczeniach, spowolnią proces podnoszenia się w nich temperatury spowodowany nagrzewaniem się powietrza wskutek świecącego słońca. Przekręcając gałkę od żaluzji, można uzyskać trochę wytchnienia i cieszyć się przyjemnym cieniem, gdy za oknem z nieba leje się żar.

Żaluzje dostarczają również trochę prywatności, gdy po zmroku zapalamy w domu czy biurze światło i wystawiamy się na widok publiczny przechodniów. Wielu z nas to krępuje. Inni obawiają się, że w takich sytuacjach mogą czatować złodzieje, wypatrujący w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, obserwujący zachowanie się domowników.

Dzisiaj żaluzje mocowane są do każdego rodzaju okien. Przeszkody nie stanowią okna plastikowe, tak jak było to jeszcze na przełomie wieków, gdy wielu użytkowników żaluzji musiało z nich zrezygnować po wymianie okiennic z drewnianych na plastikowe. Wówczas pozostawały w odwodzie jedynie firany i zasłony, co nie każdemu się podobało, ale musiał z tym żyć.