W polskiej kulturze utarło się, że nie ma domostwa bez ogrodzenia

Trudno wyobrazić sobie dom w Polsce bez ogrodzenia. Tak się przyjęło, że poprzez płot, mur czy ogrodzenie innego rodzaju oznaczamy własność. Nie wiadomo, z czego to wynika. Być może historii oraz występującego na naszym obszarze feudalizmu?

W przeszłości chłopom brakowało ziemi, którą dodatkowo dzielono między potomków. Konieczne więc były oznaczenia, ogrodzenia, aby nie było wątpliwości, co do kogo należy. W końcu ziemia była jedyną żywicielką, ponieważ dawała nie tylko plony roślinne, ale również pozwalała wyżywić zwierzęta hodowlane: konie, drób, trzodę, bydło.

Dzisiaj ogrodzenia wykonuje się o wiele łatwiej i szybciej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wystarczy powierzyć to zadanie firmie, która wykona fundamenty, ustawi słupki i zamontuje przęsła. Inne rozwiązanie to kupić gotowe elementy metalowe lub betonowe, aby szybko i sprawnie postawić płot, wysoką zaporę.

Posiadanie ogrodzenia jest kluczowe w budowie domu lub innego budynku. Dzięki niemu można bez obaw przechowywać na placu budowy narzędzia, urządzenia, instalacje i inne cenne przedmioty, które są niezbędne w pracach budowlanych, a które na pewno zainteresują się złodzieje, jakich nie brakuje.

Dzisiaj można też wpływać na kolor ogrodzenia. Produkowane elementy dostępne są w różnych barwach, odcieniach. To pozwala dobrać kolor płotu do elewacji.